Навіть самі мешканці хрущовок сьогодні вірогідно не знають, навіщо потрібне вікно між кухнею та ванною. Розмір цього віконця був приблизно 50х70 або 60х40 см. Цікаво, що такі вікна-отвори трапляються і в дореволюційних будинках. У більшості типових хрущовок його прибирали під час ремонту.
Вікно між кухнею і ванною в радянських квартирах робили не просто так, і воно має кілька функцій про які ми розповімо далі…
1. Один стік для води і каналізації
З метою економії в хрущовках приміщення кухні і санвузла завжди були сусідніми, оскільки через це можна було зробити один стік для води і каналізації з метою економії.
2. Для економії електроенергії
До появи електрики доводилося запалювати свічку або гасову лампу, щоб увійти до темної кімнати. Робити це щоразу під час відвідування санвузла було незручно, а світло з вікна з боку кухні рятувало. Світло через вікно з кухні потрапляло в туалет або ванну, тим самим позбавляючи від потреби включати лампочку. Крім того, під час відключень світла таке вікно теж могло допомогти з освітленням.
3. Щоб розширити простір
В умовах маленького метражу кухонь та санвузлів в «хрущовках» вікно хоч трошки розширювало простір і нівелювало цей недолік.
4. Для власної безпеки
Слизька підлога, вода, та мінімум простору для маневру можуть стати причиною падіння та травм, не кажучи вже просто, що людині може стати погано. Двері відчинялися назовні, що ускладнює можливість виламати їх в умовах тісного передпокою.
В такому разі, якщо людина зачинена зсередини, то набагато простіше допомогти їй, розбивши вікно з кухні, ніж зламати двері.
5. Загроза туберкульоза
Захворіти на туберкульоз боялися, напевно, всі. Темне, вологе приміщення є оптимальним середовищем для збудника туберкульозу – палички Коха та розвитку інших бактерій. Вважалося, що ультрафіолет, який буде проникати з сонячним світлом через віконце, захистить від хвороби.
6. Щоб позбутися вологості
Воно допомагало позбавлятися від вологи і різного роду цвілі, що утворювалася через неї. Коли у ванній збиралася пара, і повітря ставало гранично вологим, можна було відкрити внутрішнє віконце для збільшення притоку повітря і швидкого видалення вологого повітря через вентканал у ванній кімнаті та ефективного провітрювання між приміщеннями.
Газова колонка в санвузлі/ванній кімнаті
7. Врятуватись від вибуху ГАЗу!
Квартири були обладнані газовими котлами чи газовими колонками. Витік газу або якесь пошкодження могло призвести до вибуху. Тому вікно у ванну в радянських квартирах робили як технічний отвір для техніки безпеки. Через нього при вибуху газу утворена хвиля могла б знайти вихід і зберегти в цілісності стіни, що виконують несучу функцію.
У сучасних будинках вікно між санвузлом та кухнею не роблять, тому у мешканців немає потреби його прибирати. У старих будинках мешканці часто просять закрити або взагалі прибрати нішу вікна. Зазвичай для цього потрібен дозвіл БТІ. А в будинках із газовими колонками взагалі не дозволяють його демонтувати, аргументуючи це порушенням правил безпеки та будівельних норм газопостачання. А в частині вентиляції приміщення ще й санітарних норм.
Тому прибирати чи залишати вікно між ванною та кухнею вирішувати Вам але пам'ятайте, що воно влаштоване не просто так і має як мінімум 7 вищенаведених життєво-важливих функцій які можуть покращити комфорт Вашого життя!